Monday, March 16, 2020

CappadociaMassive cities carved inside rock towers. Luxury hotels carved inside cliffs. Sometimes a bad weather closure day can lead to interesting other things. I'm glad we got to visit Cappadocia, Turkey.

The others were going skiing early in the morning, but I needed to stay a bit behind to take care of some work and home things from the hotel. But my friends came back, the Erciyes ski area was closed at least for the morning.

By eleven, I was done and we started to look what the situation is. It didn't seem likely that the ski area would open. I proposed to go hiking on one of the nearby hills. But the hotel reception thought skiing on that hill was illegal, and we might be caught by the police. I still thought we should go for that but my sensible friends disagreed.

So we headed to Göreme, situated in Cappadocia, an hour's drive west from where we were in Kayseri.

Cappadocia hosts incredible rock formations, towering pillars. And not only that, because the quality of the rock has enabled them to be carved for shelter, with entire towns living in these carved apartments.

We went to see the Göreme open air museum, which was spectacular, consisting of many living quarters and countless small chapels and churches, all inside rock. And in downtown Göreme, we observed the modern city life among the rock pillars and luxyry hotels. Maybe worth a visit some day, e.g., the Anatolian Houses hotel is housed inside eight fairy chimneys,

Here's my video about it:And Jarmo's "big stick 360 video":Downtown luxury:At the museum:

Towering pillars elsewhere in Cappadocia:And here's the team, Jarmo, me Jari, Sasha, and Tero:


This article has also been published at Teton Gravity Research (TGR). See more caving stories at planetcaver.net, and see other articles by the planetskier at Blogspot and TGR! Photos, videos, and text (c) 2020 by Jari Arkko, Jarmo Ruuth, Tero Kivinen, and Alexander Krotov. All rights reserved.

1 comment:

  1. Bay Benjamin Lee'den ALDIM KREDİ NEDENİYLE ŞİMDİ FİNANSAL OLARAK DÜŞÜNÜYORUM. İşimi kaybettikten ve bankam tarafından kredi reddedildikten sonra Bay Benjamin ile nasıl iletişime geçtiğimi kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum. ve kredi puanım nedeniyle diğer finans kurumları. Çocuklarımın ücretlerini ödeyemedim. Faturalarda geri kaldım, kiramı ödeyemediğim için evden atılmak üzereydim, bu dönemde çocuklarım koruyucu aile tarafından benden alındı. Ardından, iki çevrimiçi kredi şirketi tarafından soyulduğum arkadaşlarımdan ödünç aldığım 3.670 doları kaybettiğim çevrimiçi fon aramaya başladım. Bay Benjamin Lee'nin internette bir yerde bu e-postanın (247officedept@gmail.com) belirtildiği bir krediyle insanlara çevrimiçi olarak yardım ettiğini okuyana kadar, Hala bir akrabam olana kadar yaşadıklarımdan dolayı ikna olmadım. bir din adamı ayrıca %2'lik çok düşük bir faiz oranıyla devam eden kredi planından ve temerrüt cezası olmaksızın güzel geri ödeme koşullarından bahsetti. Onlarla iletişime geçmekten başka seçeneğim yok, +1-989-394-3740 mesajıyla yaptım ve Bay Benjamin bana geri cevap verdi. Başvurduğum 400.000,00 ABD Doları tutarında kredi uyarısı aldım. Borçlarımı ödemek ve bir iş kurmak için krediyi etkin bir şekilde kullandım ve bugün ben ve çocuklarım çok mutlu ve tatmin olduk. Onlarla e-posta yoluyla da iletişime geçebilirsiniz: (247officedept@gmail.com) WhatsApptext yardım hattı: +1-989-394-3740 Bunu neden yapıyorum? Bunu, internetteki dolandırıcılık kurbanı olmamak için krediye ihtiyacı olan birçok kişiyi kurtarmak için yapıyorum. Teşekkürler ve Tanrı hepinizi korusun, ben Horizon Park BC, Ukrayna'dan Oleksander Artem.

    ReplyDelete